طراحی ظاهر گرافیکی و رابط کاربری

به محیطی که کاربر از آن استفاده می‌کند، رابط کاربری گفته می‌شود. این محیط با کاربر تعامل برقرار میکند و باید طوری طراحی شود که به راحتی برای کاربر قابل استفاده باشد. هدف نهایی طراحی یک رابط کاربری خوب این است که کاربر بتواند به درستی از محصول استفاده کند و تجربه‌ای که از این استفاده بدست آورده برای او لذت‌بخش باشد.

کاربر پذیری نرم افزار


برخی از نکات طراحی کاربردی را بر شمرده ایم


حداقل فیلد های ورودی را داشته باشید

بشریت بطور ذاتی در برابر کار سخت از خود مقاومت نشان می دهد و این عقیده در پر کردن فیلد های مجازی نیز تاثیر گذار بوده. سرعت تایپ کردن برای هر کسی متفاوت است ، مخصوصا زمانی که این کار را در موبایل انجام می دهید بسیار کسل کننده است؛ بنابراین فقط فیلدهای ضروری را نگه دارید.

گزینه ها را داشته باشید ولی شلوغ نکنید

زیبایی بصری از جمله تمایزات بین رنگ ها می تواند یک نشانه اعتماد، برای کاربران شما باشد، کاربران میتوانند یک چرخشی اساسی، در نرم افزار شما داشته باشند بدون اینکه گیج شوند، کاربر ممکن است از خود بپرسد من کدام صفحات را دیدم ام، هم اکنون کجا هستم و چه صفحاتی باقی مانده، است.

تک ستونه را هم امتحان کنید

کاربران همیشه می خواهند راحت تر روی مطالب تمرکز کنند و آن ها را بخوانند، به عبارتی دیگر از چیزهای اضافی خوششان نمی آید! با استفاده از طراحی تک ستونه، در اصل شما کاربران را به سمت مطلب خود هدایت کرده اید، در این حالت می توانید برای کاربر یک دکمه ی CTA مناسب داشته باشید

کاهش بار فکری کاربر

هر چه کاربر بیشتر مجبور باشد بخاطر بسپارد، ارتباط او با نرم افزار دارای خطای بیشتری خواهد بود. یک رابط کاربری مناسب به حافظه کاربر متکی نیست. هر زمانی که لازم شد، نرم افزار باید اطلاعات مورد نیاز را ذخیره کند و به هنگام نیاز آن اطلاعات را به کاربر یادآوری کند.

تعریف کلیدهای میانبر

سعی کنید کلیدهای میانبر مناسبی برای توابع پرکاربرد موجود در نرم افزار ایجاد کنید. این کلیدهای میانبر باید با اعمالی که قرار است انجام دهند به گونه ای مرتبط شوند که بخاطر سپردن آن ها توسط کاربران آسان باشد. برای مثال کلید Ctrl به علاوه حرف اول عنوان تابع مورد نظر.

رابط کاربری را بر اساس دنیای واقعی مدل کنید

به دید کاربران اعتماد کنید ! از دید آنها برای طراحی ظاهر و المان ها استفاده کنید. به طور مثال برای ثبت فاکتور در یک سیستم فروش، سعی کنید صفحات شبیه به فاکتورهای واقعی طراحی شوند. این کار باعث می شود که کاربر احساس راحتی با نرم افزار شما کند.

حجم اطلاعات کنترل شده باشد

اگر قرار است اطلاعات گوناگون و حجیمی را به کاربر نمایش دهید، ابتدا آن را در بالاترین سطح مجردسازی به کاربران نمایش دهید. جزئیات بیشتر باید به علاقه کاربر و با دستور او ارائه شوند.

فراهم نمون ارتباط قابل انعطاف

چون کاربران مختلف علایق گوناگون و سطح آشنایی متفاوتی با کامپیوتر و تلفن همراه دارند وجود انتخاب نحوه ارتباط ضروری است. نرم افزار باید به کاربر امکان دهد که با یک دست یا حتی دستورات صوتی برای اجرای کارهای مختلف بهره بگیرد.

کارهای طولانی باید وقفه پذیر باشند

کاربر باید بتواند اعمال در حال اجرای طولانی را متوقف کند. کاربر باید از زمان اجرای یک کار آگاهی داشته باشد تا بتواند بهتر در مورد اجرا یا عدم اجرای آن کار تصمیم بگیرد. مثال ساده این عمل را در کپی کردن فایل ها دیده اید، کاربر از زمان اجرای عمل باخبر است و هرگاه که تصمیم بگیرد می تواند آن را متوقف کند.

برگشت به قبل امکان پذیر باشد

ممکن است کاربر عملی را به اشتباه انجام دهد و نیاز داشته باشد آن عمل اشتباه را لغو کند. نرم افزار باید چنین امکانی را در کارهای حساس به کاربر ارائه کند. به طور مثال در ویرایشگرهای تصویر، اگر به اشتباه جایی از تصویر را خراب کنید، به راحتی با یک عمل Undo می توانید اشتباه خود را جبران کنید.